İş Bilgim

 1. Anasayfa
 2. »
 3. SGK Bilgileri
 4. »
 5.  65 Yaş Maaşı E- Devletten Nasıl Sorgulanır?

 65 Yaş Maaşı E- Devletten Nasıl Sorgulanır?

admin admin -
65 0

Bizzat giderek gerekli kurumlara yaptığınız 65 yaş maaşını e-devlet üzerinden sorgulamanız için bir panel bulunur. E-devlet sistemine giriş sağladığınızda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama hizmetini bularak başvuru sonucunuza erişebilirsiniz. E-devlete erişim sorunu yaşayan kişiler telefon aracılığı ile başvuru sonuçlarını öğrenebilirler. ALO 144 numaralı sosyal yardım hattını arayıp başvurunun ne aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

Yaşlılık Maaşı Nedir ve Kimler Başvurabilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yardıma muhtaç ve kimsesiz olan 65 yaş ve üzerindeki yaşlılara bağladığı maaş yaşlılık maaşıdır. Bağlanan yaşlılık maaşı ile kira, sağlık, gıda, yakacak ve giyim gibi ihtiyaçların karşılanmasında kullanılabilir. Ayrıca 65 yaş aylığı alan vatandaşlara sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları erzak ve gıda yardımı, kira desteği, yakacak yardımı ve elektrik yardımı gibi pek çok alanda destek alabilmektedir.

Yaşlılık maaşını alabilmek için hem gelirsiz hem de işsiz bir vatandaş olmak gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında herhangi bir yerden emekli aylığı almıyor olmak, 65 yaşını doldurmak, Türk vatandaşı olmak, nafaka almıyor olmak, sosyal güvenlik kurumu tarafından sağlık güvencesine prim ödemeyenler, valilik ve kaymakamlık tarafından yardıma muhtaçlık sınırından daha az gelirinin olması başvuru kriterleri arasında yer alır.

65 Yaş Aylığı Başvurusu

65 yaş aylığını almak isteyen kişiler bulunduğu ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na ya da Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne giderek başvurusunu yapabilir. Başvuruyu yapan kişilere başvurusu alındı belgesi verilir. Başvurular genellikle 1 ay içinde sonuçlanır. Başvuru sırasında bulundurulması gerekenler evraklardan bazıları şu şekildedir.

 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Fakirlik kâğıdı
 • Vukuatlı nüfus kayıt belgesi
 • Maaş alınmadığını gösteren resmi bir belge
 • Mal bildirim belgesi
 • Herhangi bir sağlık kurumundan alınan yaşlılık raporu
 • Dilekçe

Yaşlılık Aylığının Kesilme Durumu

65 yaş yaşlılık maaşı alan kişinin vefat etmesi, yaşlılık maaşını alan kişinin ikamet ettiği hanede gelir düzeyinin muhtaçlık sınırının üzerine çıkması, SGK’ya bağlı olarak çalışmaya başlaması, yaşlılık maaşına ek olarak engelli maaşı gibi maaşlara alması ve yaşlılık aylığının 10 ay boyunca hiç çekilmemiş olması yaşlılık aylığının kesilmesine neden olur.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir