İş Bilgim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SGK Bilgileri
  4. »
  5. Mavi Kartlılar Yurt Dışı Borçlanması Yapabilir Mi?

Mavi Kartlılar Yurt Dışı Borçlanması Yapabilir Mi?

admin admin -
55 0

Önce yurtdışında kiralama hakkını ve buna bağlı olarak emekli maaşı alma hakkını ele alalım. Yurt dışında kira hakkından yararlanabilmek için Türk vatandaşı olunması veya çalışırken, işsizken, ev hanımı olarak yaşarken Türk vatandaşlığını koruyan çifte vatandaş olunması gerektiğini açıkça ifade eder. Yeni adıyla mavi kart sahibi yabancı uyruklular bu hizmeti kullanamazlar.

SGK Mavi Kartlı Emeklilik Nedir?

Mavi Kart, Türkiye’de yaşayan aile bireylerinin Türk vatandaşlığından çıkıp başka bir ülke vatandaşı olmak için yurt dışına gitmesi durumunda, kişilerin Türkiye’deki haklarını korumak amacıyla verilen bir karttır. Mavi kartla emekli olmak bu durumdan biraz farklıdır.

Bu karta sahip olan herkes mavi kartla emekli olamaz. Sadece çift uyruklu olup hem Türkiye hem de başka bir ülke vatandaşlığına sahip olanlar sigorta primi ödemeli ve dış borç taşımalıdır.

Ayrıca Türkiye’de belirli bir süre SSK, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR vb. bir kuruluşta çalışmış olmanız gerekmektedir. Ancak bu şartları sağlıyorsanız emekli maaşı alabilirsiniz.

SGK Mavi Kart ile Nasıl Emekli Olunur?

Mavi kart ile emekli olabilmek için öncelikle Türkiye’de 3600 günlük çalışma süresini tamamlamanız gerekmektedir. 3600 gün çalıştıktan sonra, genel emeklilik için prosedüre başlayabilirsiniz.

Öncelikle SGK’ya emekli olmak istediğinizi belirten bir başvuruda bulunmalısınız. Başvurunuz onaylanırsa kısa sürede emekli maaşınızı alırsınız. Ancak bazı durumlarda yabancı uyruklu olduğunuz için başvurunuz reddedilebilir.

Böyle bir durumda 3600 işgünü süresinin dolduğunu ispatlamanız, dış borcu ödemeniz ve davayı mahkemeye götürmeniz gerekir. Başvuruyu mahkemeye sunduktan sonra şartlar sağlanmış, dış borç ödenmiş, poliçe yılı tamamlanmış ve gerekli iş günleri tamamlanmış ise davayı kazanırsınız.

Bazı durumlarda 3600 günü geçmeden başka bir ülkeye taşındığınız için mavi kartlı emekli olmayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda Türkiye’ye dönerek 3600 gün aynı işi yaparak mavi kartlı emekli olabilirsiniz.

Mavi Kart Borç Ödemesinden Sonra Ne Olur?

2009 yılı başında Sosyal Sigortalar Kurumu yabancı uyruklu kişiler hakkında bazı düzeltmeleri yapmıştır. Türk vatandaşı olarak borçlarını ödeyip yabancı uyruklu olan veya mavi kart sahibi olan kişinin şikayetlerin önüne geçilebilmesi için, emeklilik başvurusu sırasında veya emeklilik döneminde kazanılmış haklarının ibraz edilmesi gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir