İş Bilgim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. E-Devlet Üzerinden Öğrenci Belgesi (Diploma) Sorgulama

E-Devlet Üzerinden Öğrenci Belgesi (Diploma) Sorgulama

admin admin -
52 0

E-Devlet öğrenci belgesi (diploma) talebi; MEB’e bağlı ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin yanı sıra YÖK’e bağlı üniversiteler, liseler ve ortaöğretim kurumlarına kayıtlı öğrenciler tarafından yapılabilmektedir. E-devlet platformu üzerinden öğrenci belgesi ve diploması için sorgulama yapabilirsiniz.

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda okuyan öğrencilerin yanı sıra öğrenci velileri de e-Devlet platformunu kullanarak öğrenci belgesini ve diplomasını talep edebiliyor.

Öğrenci Belgesi Nereden Alınır?

MEB’e bağlı okulların öğrencileri e-Devlet üzerinden öğrenci belgesi veya diploma alabilirler. Benzer şekilde, YÖK anlaşmalı üniversitelerde veya açık öğretim fakülte ve liselerinde öğrenim gören öğrenciler de öğrenci belgelerini e-Devlet üzerinden indirebilmektedir.

Açık öğretim ortaokul öğrencileri;

  • Milli eğitim açık öğretim ortaokulu öğrenci belgesi sorgulama,

Açık öğretim lise öğrencileri;

  • Milli eğitim açık öğretim liseleri öğrenci durum belgesi sorgulama,

YÖK’e bağlı üniversite veya açık öğretim fakültesi öğrencileri;

  • YÖK öğrenci belgesi sorgulama ile e-Devlet’e girerek indirebilirler.

E-Devlet Üzerinden Lise Öğrenci Belgesi Sorgulama

Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilkokul ve ortaokullarda öğrenim gören öğrenciler ve velileri, e-Devlet platformundan öğrenci belgelerini indirebilirler.

Öğrenciler veya velileri; milli eğitim öğrencilik belgesi sorgulama bölümünden öğrenci belgesi talebinde bulunabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Diploma Nasıl İndirilir?

E-Devlet ile giriş yaparak diploma sorgulamak için öncelikle E-Devlet web ​​sitesini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Bu sayfaya girdikten sonra T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile siteye giriş yapabilirsiniz.

Ardından e-Devlet hizmetleri bölümünde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı diye bir madde bulunmaktadır, buraya giriş yapın. Üniversiteniz tarafından hak kazandığınız diplomaya erişmek için; üniversite diploma talebi başlığını seçin.

Üniversite diploma belgesinde, öncelikle açılan sayfada istediğiniz mezuniyet bilgilerini onaylamanız gerekmektedir. Ardından sayfaya devam ederek üniversite diplomanızı kolayca alabilirsiniz.

E-Devlet şifresi olmayan kişiler, T.C. kimlik numarası ile birlikte fotoğraflı kimlik ibraz edilmesi halinde şehrinizde bulunan herhangi bir PTT merkezinden veya yetkili şubelerin birinden temin edilebilir.

PTT’den ilk defa alacağınız e-Devlet şifresi için ödeyeceğiniz ücret 2 TL’dir. E-Devlet şifresi unutulduğu için yeni bir şifre almak isteyen kişilerden 4 TL ücret tahsis edilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir