İş Bilgim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Ev Hizmetlerinde SGK Primi Ne Kadar 2023

Ev Hizmetlerinde SGK Primi Ne Kadar 2023

admin admin -
46 0

2023 asgari ücret artışının ardından ev hizmetlerinde çalışanların ödediği sigorta primi revize edildi. Ev hizmetleri sigortası 10 günden az veya 10 günden fazla çalışıyorsanız 5510 sigorta türü kapsamındasınızdır. Ev hizmetlerinin primi, yakın zamanda açıklanan asgari ücretle birlikte 2023’te artmıştı. 2023 yılında asgari ücret 8.506.80 oldu. Sonuç olarak, yılbaşından itibaren günlük asgari ücret 333,6 lira, günlük prim kazancı alt limiti 2 bin 502 lira, üst limit ise 333,6 lira oldu. Aylık prim kazancı alt limiti 10.000 lira, üst limiti ise 75.000 lira olarak kesinleşti. Yeni yılda asgari ücretin yanı sıra sosyal güvenlikle ilgili tüm parametrelerde değişiklikler yaşandı. Bunlar arasında ev hizmetlerinde ödenen prim olmaktadır. Ev hizmetlerinde çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) prim ödeyerek sigortalı olmaları zorunludur.

Ev Hizmetlerinde Prim

Ayda 10 günden az veya 10 günden fazla çalışmanıza bağlı olarak sigorta poliçelerinin farklı koşulları vardır. İşveren, ev işçisini ayda on günden az çalışması halinde meslek hastalığı ve iş kazalarına karşı sigorta ettirir ve buna göre prim öder. Ayda 10 günden az ev hizmetinde sigortalı işçi çalıştıran işverenler hesaplamaya dahil edilmez; sadece iş kazası ve meslek hastalığı primlerinin sigortalı payını ödemekle yükümlüdürler. Bunun üzerine eklenen bir prim, sigortalı çalışanın dilerse emekli aylığı ve genel sağlık sigortası yapabilir.

Ev Hizmetlerinde SGK Primi Ödemesi

En çok sorulan sorulardan biri de yabancıların 10 günden daha kısa sürelerle ev hizmetinde çalıştırılıp çalıştırılamayacağıdır. İşe almak mümkün olmazsa, birinin çalıştırıldığı ortaya çıkarsa, işveren ağır şekilde cezalandırılır. Ancak yabancılar 10 günden fazla çalıştırılabilir ve çalışacak kişinin çalışma izninin SGK bildirimine eklenmesi gerekir. Temizlikçi ayda 10 veya daha fazla gün çalışırsa bir işveren olur. Bu durumda işveren, genel sağlık sigortasını ve emeklilik sigortasını kapsayan sigorta yaptırmak zorundadır. 2023’ün başından beri günlük ödeme 6,67 lira oldu. Sonuç olarak ayda bir kez ev hizmetlerinde çalışanlar 6,67 lira, ayda beş gün çalışanlar ise 33,35 lira  ve gün çalışanlara 60 lira prim ödemesi sağlanacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir