İş Bilgim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Kariyerinin Çıkmaza Girdiğini Gösteren 5 İşaret

Kariyerinin Çıkmaza Girdiğini Gösteren 5 İşaret

admin admin -
45 0

Herkes kariyer hayatının bir noktasında durgunluk yaşayabilir. Ancak bunu yerinizde saymakla karıştırmayın. Burada önemli olan bu ayrımı iyi yapmak ve profesyonel hayatınızı işin içinden çıkarak kurtarmaktır.

Kariyerlerimizde belirli çerçeveler veya sınırlar içinde olmak hem ilerlememizde hem de kariyer yollarımızı geliştirmemizde oldukça faydalıdır.

Çerçevenin en büyük itici güçlerinden biri işverenler ve büyüme oranlarıdır. Bizim ve işverenimizin büyüme oranları uyuştuğunda her şey harika ama bu oranlar farklı olduğunda çıkmaza girilebiliyor.

Bizim için büyüme, daha fazla sorumluluk alarak, bazı girişimleri ilerleterek veya terfi ettirilerek ölçülebilir. Ancak bu beklentiler karşılanmıyorsa ortada bazı sorunlar var demektir. Kariyeriniz duraklama dönemine girmiş olabilir.

Peki kariyerinizin çıkmaza girdiğini nasıl anlarsınız? İşte, sizler için kariyerinin çıkmaza girdiğini gösteren 5 işaret!

1- Yeni Zorluklarla Karşılaşmamak

İş yerinde uzun yıllar boyunca aynı pozisyonda çalıştıysan yapman gereken bütün görevleri bitirmiş ve tamamlamış hissedebilirsin. Eğer iş yerindeki tek amacın mesai saatini doldurmaya çalışmaksa dikkatli olman gereken hususlar var.

Rutinleşen bir iş hayatı kariyerinizi olumsuz etkileyecektir. Eğer, kariyer gelişimi sırasında bir yerde sıkışıp kaldığını hissediyorsanız, pozisyonunuza bağlı olarak mevcut görevinizde kendiniz için yeni zorluklar yaratın.

2- Düşük Performans Seviyesi

Çalıştığınız şirkette kendinizi yetersiz hissediyorsanız ya da artık şirketin faydasından çok günü bitirip evinize geri dönmek istiyorsanız düşük performans seviyesiyle karşılaşabilirsiniz.

Bu nedenle, ya bulunduğunuz yerde o duygulardan kurtulmanızı sağlayacak bir çözüm bulmanız ya da o duyguları yeniden canlandırmak için yeni bir başlangıç ​​yapmanız gerekiyor.

3- Beklentiyi Karşılamayan Maaşlar

Maaş konusunda genellikle yıllık artışlar vardır. Bu artışla birlikte bazı şirketler beklentileri karşılarken, bazıları da beklentilerin altında oranlar elde ediyor. Ancak iki yıl veya daha fazla bir süre içinde zam almazsanız, başarısız bir kariyer hayatıyla karşı karşıya olabilirsiniz.

Bazı kişiler ise yüksek gelir yerine bulunduğu pozisyonda kalmayı tercih etmektedir. Bunun sebebi o iş düzenine alışmasından dolayıdır. Kariyer başarısı açısından bu durum sizi sekteye uğratabilir. Bu yüzden kariyeriniz için sevdiğiniz işi bırakıp üst pozisyonda çalışmayı sevmeye çalışmalısınız.

4- Son Terfinin Uzun Zaman Önce Olması

Uzun süredir bulunduğunuz pozisyon aynıysa ve terfi alamıyorsanız beklediğiniz terfi haberini alamayabilirsiniz. Bu, kariyerinin durduğunun ana göstergelerinden biridir.

Elbette her şeyi işvereninizden bekleyemezsiniz. Yeni bir pozisyona geçme fikrinden rahatsız olabilirsiniz. Dolayısıyla bu tür beklentileriniz varsa özellikle iş görüşmelerinde bunları dile getirmelisiniz. Görüşme sonucunda talebinizin olumlu ya da olumsuz olmasına göre bir karara varılabilir.

5- Önemli Toplantıların Parçası Olmamak

Toplantıların gözde kişisi olarak seçilip her toplantıda söz sahibi olurken artık hiçbir toplantının parçası değilseniz iş yerinize veda zamanı gelmiş olabilir. Aynı şekilde, iş tanımı yükümlülüklerinizden bazılarından yavaş yavaş kurtulmuş olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda en iyi fikir yeni bir iş aramaktır.

Ya da aynayı kendinize çevirerek iş hayatınızla alakalı bazı sorular sorabilirsiniz. Örneğin;

  • Hali hazırda birlikte çalıştığım insanlardan bir şeyler öğreniyor muyum?
  • Gelecekte bu insanlarla çalışmaya devam etmek ister miyim?
  • Şirketimi seviyorum ama pozisyonumla ilgili sorularım var.
  • Şirket bünyesi içerisinde yeni bir iş bulabilir miyim?
  • Bu şirkette 3-6 aylık hedeflerime ulaşırsam, sonuçlardan memnun olur muydum?

Son olarak, bazı pozisyonlar için uzun süre kalmanız gerekmediğini unutmayın. Bu gibi durumlarda, kapıyı çarparak kapatmak yerine hafifçe açık bırakmayı unutmamalıyız diye düşünüyorum.

Ne zaman ve hangi koşullar altında olduğunuzu asla bilemezsiniz. Bizi farklı olasılıklar arasında ileri geri götüren kariyer durumu budur.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir