İş Bilgim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SGK Bilgileri
  4. »
  5. Almanya’dan Prim İadesi (Transferi) Nasıl Alınır?

Almanya’dan Prim İadesi (Transferi) Nasıl Alınır?

admin admin -
46 0

Almanya’dan prim iadesi almak için vatandaşların Sosyal Sigortalar Kurumu’na başvuruda bulunmaları gerekir. Her devletin, sosyal sigorta merkezi olan Sosyal Sigorta Kurumu’nun bir temsilcisi vardır. Barınma durumunuz dahilinde bir sosyal sigorta merkeziniz yoksa, Ulusal Sosyal Sigorta Dairesi’ne de başvurabilirsiniz.

Almanya prim iadesi yapılan ülkelerden biridir. Almanya, Türk vatandaşlarının göçü sonucunda Avrupa’nın en büyük Türk nüfusuna sahip ülkelerinden biridir.

Almanya’ya giriş yapan ve sigortalı olarak çalışan Türk vatandaşlarının primlerinin geri ödenmesi izin verilir. Ancak her departman prim iadesine izin vermemektedir.

Almanya’nın koyduğu bazı şartlar var ve bu şartları sağlayanlar prim iadesi alabiliyor. Başvuru, Almanya’daki çalışma yeri ve çalışma süresinin uzunluğu gibi bilgileri de içermektedir.

Almanya Prim İadesi Nedir?

Almanya primlerin iadesinin sağlanması, daha önce Almanya’ya seyahat etmiş ve ekonomiyi desteklemek için Almanya işgücü piyasası dahilinde olan Türk vatandaşları için geçerlidir. Zamanında göçmenlik için Almanya’ya giden, orada çalışan ve belirli bir süre sigortalı olarak çalışan Türkler prim iadesi alabiliyor.

Bunun için öncelikle başvuru yapılmalı ve başvuru olumlu ise Almanya’dan prim transferi yapılabilmektedir. Almanya’da yapılan prim geri ödenmesi hakkı önemlidir. Yararlanabilen kişiler, Sosyal Sigortalar Kurumu ile iletişime geçebilirler.

Almanya’dan Prim İadesi Nereden Alınır?

Almanya’da sigorta primlerinin geri ödenmesi için irtibat noktası Sosyal Sigorta Kurumu’dur. SGK üzerinden başvuru yapıldıktan sonra hak sahiplerine PTT veya banka şubeleri aracılığıyla ödeme yapılacaktır. Sosyal Sigortalar Kurumu üzerinden yapılan başvurunun olumlu olması halinde başvuru kanalından ödeme alınacaktır.

Almanya’dan prim iadesi alan kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan iadeyi alabilir. SGK aracılığıyla alıcıya gönderilen para, Ziraat Bankası ve PTT aracılığıyla havale edilir. Banka hesabınız yoksa prim iadenizi PTT şubesinden talep edebilirsiniz.

Almanya Prim Transferi Nasıl Yapılır?

Almanya’dan prim göndermek için belirli gereksinimlerin karşılanması gerekir. Prim transferi, ilgili şartları sağlayan nitelikli kişilere yapılacaktır. Almanya prim iadesi havaleleri doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu, hak sahipleri ile Almanya arasında bir aracı görevi görmektedir. Sigorta primlerinin Almanya’dan gönderilebilmesi için iadesini isteyen kişinin Almanya’daki ticari yaşamının doğrulanması gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir