İş Bilgim

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Eğitim
 4. »
 5. Hedefe Kitlenirken Mutlu Olmayı Erteleme

Hedefe Kitlenirken Mutlu Olmayı Erteleme

admin admin -
47 0

Hedefler bizi hayata bağlayan en önemli unsurdur ancak hedeflerimize ulaşıp sonuca ulaşmadan kendimizi hayattan koparamayız. İradenizi artıracağınızı bilmeli ve süreçten alacağınız mutluluğu ihmal etmemelisiniz. Ama nasıl?

Herkesin hayatta ulaşmak istediği hedefleri vardır, ancak bu hedefler her insan için farklıdır. Öğrenciler daha iyi okulları ve çalışanlar daha iyi bir çalışma hayatını hedefleyebilirler. Bu seçenekler insanların ihtiyaçlarına bağlıdır.

Hayatta bir amaca sahip olmak önemli bir başarıdır. Çünkü hedefler insana yaşam enerjisi de verir. Burada, yalnızca hedeflerimize ulaşma olasılığından memnun olmaya güvenmediğimize dikkat etmek önemlidir.

İnsanların mutluluğu her zaman arzuların tatminine, hedeflere ulaşılmasına veya sahip olunan şeylere bağlı değildir. Genel olarak, mutlu olmak kişinin eylemlerine bağlıdır.

Yani olumsuz bir durumla karşılaştığımızda karamsar olmak yerine nasıl üstesinden geleceğimize odaklanırsak bu bizi daha mutlu etmelidir.

Hedefe Kitlenirken Mutluluğu İhmal Etme!

Hedefe kitlenmek, anlamlı hedefler belirlemenize yardımcı olur. Elbette ulaşılması zor hedefler belirleyebilirsiniz ancak burada belirli bir seviyeyi korumak önemlidir.

Hedeflerinize ulaşmak için süreklilik çok önemlidir. Hiçbir işe hemen başlayıp sonra aniden bıraktığınız veya yarıda kaldığınız oldu mu? Bunu yapmak için önce kısa vadeli hedefler belirleyin. Böylece ana hedeflerinize adım adım ve kararlılıkla yaklaşabilirsiniz.

Hedeflerin anlamlı olmasının bir başka yolu da kendinizi daha iyi tanımaktır. Peki kendinizi nasıl iyi tanıyabilirsiniz. Kendinizi tanımak için birçok soru sorabilirsiniz.

 • Yeteneklerim neler?
 • Beni özel kılan özelliklerim neler?
 • Beni mutlu eden şeyler neler?

Bu tarz sorular sizi doğru cevaba götürecektir. Kendinizi ve yeteneklerinizi tanımak, hedeflerinize doğru uzanan yola doğru gitmenize yardımcı olacaktır.

Kendinizi tanımadan ve yeteneklerinizi anlamadan hedefler belirlemek sizi çıkmaza sokabilir. Bu nedenle öncelikle kendinizi iyi tanımanız ve yetenekleriniz neler, bunları belirlemeniz gerekiyor. Bir hedefe odaklanmak için kendinizi buna inandırmalısınız.

 • Bu hedefi başaramazsın!
 • İstediğin bölümü kazanamazsın!
 • Yeterince iyi değilim, yapamam!

Bu tür ifadeler, kişinin bilinçsizce kendisine dayattığı engellerdir. Bu tür engeller, hedefinize ulaşmanızı imkânsız hale getirir. Bir şeyin imkânsız olduğuna inandığınızda, zihniniz onun neden imkânsız olduğunu kanıtlamak için çalışmaya başlar.

Kafana attığın olumsuz düşüncelerin sana geri döneceğini unutma. Hedeflerinize ulaştığınızda ve kendi oluşturduğunuz bazı engelleri kaldırdığınızdan emin olduğunuzda, hedef belirleme süreci başlar.

Hedefe İlerlerken Anın Tadını Çıkar!

Hedeflerinize bağlı kalmak için yolunuza karar vermeli ve ona odaklanmalısınız. Her zaman hedefinize giden bir yola ihtiyacınız olacaktır. Yol, sürekliliği sağlamanıza ve yeteneklerinizi zorlamadan sadece akışa devam etmenize yardımcı olur. Ayrıca bu süreçte, anı yaşamanıza izin veren bir yola girmelisiniz. Belirlediğiniz yolda ilerken mutluluğunuzu, hedefinizi ve anın tadını çıkarmayı unutmamalısınız.

Mutluluğunu Kendin Yarat!

Mutlu olmayı erteleme planları zamanla çoğalır ve ulaşılması gereken yarına ulaşmak için bugünü ihmal etmek anlamına gelir. Anda kalmanın önündeki dış engeller yetmezmiş gibi, içsel engeller de yaratırız.

Mutluluk gelecekteki bir hedef değildir ve zamanın gelmesini beklemek yerine şimdi nasıl başaracağımıza odaklanmalıyız. Nasıl hissettiğinizi ve nasıl hissetmek istediğinizi anladığınızda, gelecekte herhangi bir şey beklemeyi bırakabilir ve bunu başarmak için elinizden gelenin en iyisini yapabilirsiniz.

Kendimizle geçirdiğimiz zaman azaldıkça mutluluk da azalmaya mahkûm olacaktır. İhtiyaçlarımızı ve sevinçlerimizi fark edip, koşmayı bırakıp kendimizle kalabildiğimizde, mutluluğu ertelemek için hiçbir sebep yok çünkü yapabiliriz.

Hedefe kitlenirken zorluklarla ilerlemek ve zorlukları görmezden gelmek yerine anlamaya çalışmak, mutluluğu bulmanın temel adımlarından biridir. Bu süreçte mutluluğu kendiniz yaratmalısınız. Koyduğunuz hedefler başarıya ulaşırken kendinizi ve mutluluğunuzu ihmal etmeyin!

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir