İş Bilgim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SGK Bilgileri
  4. »
  5. Yurt Dışında Okuyan Öğrencilerin GSS Borcu Nasıl Silinir?

Yurt Dışında Okuyan Öğrencilerin GSS Borcu Nasıl Silinir?

admin admin -
46 0

Türkiye’de iken genel sağlık sigortalısı olan binlerce öğrenci, İl Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak, öğrenciyken sigortalı olduklarını kanıtlayan belgeleri ibraz etmelidir. GSS borç affı için sigortalı olmak yurt dışında yaşamak ve öğrenci olmak şartıyla başvuru yapabilirsiniz.

Yurt dışında ikamet eden öğrencilerin Türkiye’de GSS ödemesi zorunlu değildir. Geçmişte yurt dışında yaşadıysanız veya öğrencilik dönemine denk gelen bir borcunuz varsa bu borcu silebilirsiniz.

Bu durumda yurt dışında eğitim gördüğünüzü, kayıtlı olduğunuz okul veya ülkenin eğitim görevlisi tarafından düzenlenen öğrenci kimlik kartı ile ispat etmeniz halinde genel sağlık sigortası kaydınız iptal edilerek genel sağlık sigortası borcu düşer.

Adresiniz Türkiye’de ise veya 25 yaşından büyükseniz, eğitim verilerinin yanınızda getirdiğiniz belgelerde belirtildiğini unutmayın. Ayrıca tescil edilecek belgenin Türkçe tercümesi de mevcut olmalıdır.

Bu durumdaki öğrenciler, gerekli belgeleri ikamet ettikleri yerin bağlı olduğu devletin Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim etmelidir. İlgili yasalarda okul kısıtlaması yoktur. Okulun tüm seviyeleri sosyal sigorta kurumu tarafından tanınmaktadır.

GSS Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS borç sorgulama, e-Devlet sistemleri üzerinden yapılmaktadır. Borç sorgulama yapmak isteyen vatandaşların SGK GSS borç dökümü bölümüne girmeleri gerekmektedir. Bu bölüme girdikten sonra T.C. numara bilginizi ve e-Devlet sitemine kayıtlı şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından GSS borcunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

GSS Borcu Olanlar Yurt Dışına Çıkabilir Mi?

GSS borcu olanlar için herhangi bir icra takibi yapılmamaktır. Bu nedenle, hiçbir şey yurtdışında kalmanıza engel değildir. Yurt dışına giden öğrencilerin ise GSS daha fazla borç biriktirmesin diye iptal işlemlerinden geçmesi gerekiyor.

GSS Tescil Sonlandırma Nasıl Yapılır?

14 Nisan 2014 tarihinden itibaren, GSS kayıt sürecini tamamlamak isteyen uluslararası öğrenciler, yurt dışında ikamet ediyorlarsa yurt dışı başvurularının başlangıç ​​tarihini belirtmelidir. Adres beyanının içeriği onaylandıktan sonra gurbetçinin GSS iptali yapılacaktır.

Ayrıca konsolosluktan alınmış çalışma belgesi veya yurt dışında kaldığınız süre ile ilgili belge ibraz etmeniz durumunda GSS durumunuz iptal edilecektir. Ayrıca, SGK personeli yurt dışına taşındığınızı tespit ederse, GSS kayıt prosedürünü de süreyi değerlendirerek sonlandırır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir