İş Bilgim

 1. Anasayfa
 2. »
 3. SGK Bilgileri
 4. »
 5. İşsizlere Prim ve Sağlık Hizmetinden Kimler Faydalanabilir?

İşsizlere Prim ve Sağlık Hizmetinden Kimler Faydalanabilir?

admin admin -
64 0

Sosyal sigortaya kayıtlı olmayan işsizler, sağlık tedavisi alabilmek için genel sigortaya kaydolmak zorundadır. Genel sağlık sigortası, bireylere finansal destek sağlar ve herkesin potansiyel hastalıklar için tıbbi bakıma eşit erişimini sağlar. Genel sağlık sigortası, Türkiye’de yaşayan tüm vatandaşları kapsayan zorunlu bir sağlık sigortasıdır.

Genel sağlık sigortası primleri devlet tarafından karşılanmakta olup, devlet tarafından belirlenen niteliklere sahip olanlar için aşağıdaki şartlar aranmaktadır:

 • 18 yaşının altındaki tüm çocuklar için genel sağlık sigortası, ebeveyn sigortasından bağımsız olarak ödenir ve toplum sağlığı kapsamında sunulan tüm tıbbi hizmetlerden ücretsiz yararlanma imkânı sağlar.
 • Devlet, sosyal sigortaya kayıtlı olmayan işsizler için, gelir durumlarını dikkate alarak sigorta primi yükümlülüğünü öder. Bir işsizin sağlık hizmetinden yararlanabilmesi için brüt asgari ücretin 3/1’inden daha az kazanması gerekir.
 • Devlet tarafından gelir düzeyi yetersiz görülen vatandaşlar sağlık hizmeti alırken ödeme yapmazlar. Genel sağlık sigortası kapsamındaki tüm sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına sahiptir.

İşsizlere Prim ve Sağlık Hizmeti Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlere prim ve sağlık hizmeti başvurusu yapacak olan vatandaşların gerekli formları doldurmaları gerekmektedir. Tüm ülkemiz vatandaşlarının yararlanması amacıyla kurulan sigorta sisteminin başvurusu sırasında vatandaşlardan istenen belgeler şunlardır:

 • Başvuranın kimliğinin fotokopisi gereklidir.
 • Başvuru sahibinin ikamet belgesi gereklidir.
 • Adayların onaylanmadan önce vergi dairesine gitmeleri ve form alanlarını eksiksiz doldurmaları gerekmektedir.
 • Formda bölge müdürü tarafından doldurulması zorunlu olan alanların bölge müdürü tarafından doldurulması ve onaylanması gerekmektedir.
 • Tüm imzalar ve onaylar alındıktan sonra bu belgeler yarı kapalı bir dosyaya konularak kaymakamlık binasındaki Sosyal Hizmetlere teslim edilmelidir.

Gönderilen belgelerin eksiksiz ve eksiksiz olması çok önemlidir. Başvuru sahibinin ev adresine götüren resmi bir soruşturma ile bir gelir testi belirlenmelidir. Kamu gelir testi sonucunda başvuru sahibinin ödeyeceği katkı payları hesaplanır.

İşsizlere Prim ve Sağlık Hizmeti İçin Neden Gelir Testi Yapılır?

Gelir testi, işsizlere prim ve sağlık hizmetlerine erişimlerini sağlayacak gelir düzeyini belirlemelerine yardımcı olur. İşsizlerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için aile gelir düzeyinin belirlenmesi gerekmektedir. Gelir testi, geliri olmayan kişilerin sağlık sigortası çerçevesinde tıbbi hizmetlere erişmesini sağlar.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir