İş Bilgim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SGK Bilgileri
  4. »
  5. İsteğe Bağlı Sigorta En Az Ne Kadar Ödenir?

İsteğe Bağlı Sigorta En Az Ne Kadar Ödenir?

admin admin -
39 0

Bazı meslek grupları ile ev hanımları gibi çalışmayan kişiler kendi belirledikleri tutarda isteğe bağlı sigorta ödemesi yapar.Bu sistem sigortasız vatandaşları ilgilendirmektedir. İsteğe bağlı sigorta yaptıran kişiler 4B’li yani Bağ-Kur’lu olur. Emeklilik hesaplamaları Bağ-Kur koşullarına göre yapılır. Ev hanımları isteğe bağlı sigorta ile emekli maaşını nasıl hak edeceğini araştırır. İsteğe bağlı sigorta ile emeklilik hakkı kazanmış için prim, yaş ve yıl şartları aranmaktadır. Yıl ve prim tamamlamak için sigortalı olma şartları şu şekildedir:

  • İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 yılları arasında ise 25 yıl sigortalı kalma süresinin dolması 60 yaş şartı ve 4500 gün prim ödemesi gerekir.
  • Sigorta girişi 8 Eylül 1999 öncesinde yapıldı ise 3600 gün prim ve 10 yıllık sigorta süresi şartı bulunur.
  • İlk sigorta girişi 1 Mayıs 2008 sonrasında ise 5400 gün prim ile 63 yaş koşulu aranmaktadır.
  • İsteğe bağlı normal emeklilik 9000 gün prim koşulu ile sağlanır.

Ev hanımlarının ilk sigorta girişinden sonra doğum yapmışsa doğum borçlanması olabilir. Erkekler de askerlik yaptığı süre boyunca borçlu olabilir. İsteğe bağlı sigorta uygulaması sayesinde primleri kendiniz ödeyerek borçlanmanın önüne geçebilir ve emekli olabilirsiniz.

İsteğe Bağlı Sigorta Ödemesi Süresi Ne Kadar?

İsteğe bağlı sigorta ödemesinde yıl ve yaş önemli kriterlerdir. Ödemelerin yapılması için sigorta süresi hesaplanır. Kişilerin emeklilik hakkını kazanmaları bu sürenin doğru hesaplanması ile doğru orantılıdır. Yaş kriterini sağlayan kişinin emekli olabilmesi için sigortalı olacak kişinin en az 5400 gün, en fazla 9000 gün prim ödemeleri durumunda isteğe bağlı olarak emekli olabilirler. Prim günü sayısının hesaplamasının yapılmasında 15 ve 25 yıl arasında sigorta primimi ödenerek emekli olunabileceği hesaplanır.

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

Yeni yılın girmesi ile sigorta primlerinde zamlar gerçekleşir. İsteğe bağlı sigorta yaptıran bireylerin yatıracağı prim ücretinin alt limiti brüt asgari ücretin % 32 ve üst limiti 7,5 katı olarak sınırlanır. 1 Ocak 2023 yılı itibari ile en düşük isteğe bağlı sigorta primi 3.202,56 ve en yüksek isteğe bağlı sigorta primi 24.019,20 TL olmuştur.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir