İş Bilgim

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Eğitim
 4. »
 5. Kendine Uygun İşi Nasıl Bulursun?

Kendine Uygun İşi Nasıl Bulursun?

admin admin -
46 0

Tüm dünyada ve ülkemizde birçok insan çocukken hayalini kurduğu kariyere sahip değil. Aslında pek çok insan hayalini kurduğu işe kavuşamadığı için mutsuzdur. Kariyer planı geliştirirken sadece para kazanmaya odaklanan kişiler zamanla mutsuz insanlar olarak görülebilmektedir.

Gerçekten kendine uygun işi yapmak kolay değil, ama gerçekten imkânsız da değil. Kendinize ne istediğimi sorarak başlamalısınız Cevabı bulmak; yeteneklerinizi, ilgi alanlarınızı ve isteklerinizi iyi analiz etmeyi gerektirir.

Bir şeyi gerçekten istemek ve ona ulaşmanın bir yolunu bulmaya çalışmak, istediğiniz sonuca ulaşmanın en temel yollarından biridir. Kendine uygun işleri yapmak isteyenler için tavsiyeler bulabilecekleri, işlerinde başarılı ve mutlu olan kişilerle irtibata geçmek kariyer seçimleri konusunda yardımcı olacaktır.

Kendine Uygun İşi Bulmak İsteyenlere Tavsiyeler

Kendine uygun bir iş bulanların çoğu, istedikleri işi elde etmek için büyük fedakarlıklar yapmış olabilir. Bunun için öncelikle, kendi ilgi alanlarınızı ve kendinizi keşfetmenin yollarını seçin. Kariyer planlamanızı geliştirmek için kitaplar okuyun ve çevrimiçi eğitim alın.

Kendine uygun işi bulmak isteyenler için bazı tavsiyeler şu şekildedir:

 • Sahip olmak isteyeceğiniz bir iş çizin. Kulağa nasıl geldiğini hayal edin. Duygularınız size bu konuda yardımcı olacaktır.
 • Hayallerinizin işini yapabilecek biriyle iletişime geçmeye çalışın. Ona ne kadar mutlu olduğunu sorun ve fikirlerini öğrenin.
 • Başarılı olmak senin için ne anlama geliyor? Kendi cevabınızı oluşturmayı deneyin. Bu noktada cevabınız çok önemlidir.
 • Kendine uygun bir iş yaptığınızı hayal edin. Nasıl yaptığınızı, nelerle ilgilendiğinizi düşünün.
 • Düşüncelerinizi bir kâğıda yazın ve sık sık görebileceğiniz bir yere yapıştırın. Sürekli görüşünüz beyninizi cevabı bulmaya zorlar.
 • Kendinize uygun işi artık yapamadığınızda yaşayabileceğiniz hayal kırıklığını hissedin.
 • Her gün kendinize biraz zaman ayırın ve yapmayı sevdiğiniz işlerin bir listesini yapın.

Hareket, ruh halinizi değiştirebilir. Yeni bir yerde olmak, farklı bakış açıları geliştirmenizi sağlar. Ne yapmak istediğinizi düşündüğünüzde, bir odaya kapatıldığınızı düşünmeyin. Sorunuzu değerlendirirken, başkalarının gözünden görmeye çalışın. Başarıyı ve mutluluğu gerçekten bulan örnek bir insan düşünün.

Kendine Uygun İşi Bulurken Karşılaşılabilecek Sorunlar

Kendine uygun işi yapmak, mutlu olmanın harika bir yoludur, ancak aynı zamanda pek çok zorluğu da beraberinde getirebilir. Tüm zorluklara rağmen tutkunuzun peşinden gitmek istiyorsunuz. Bu durum sizi çok korkutabilir.

Tekrar tekrar bir adım geri atmak ve her seferinde mutsuz olduğunuzu fark etmek, yeniden düşünmenize yardımcı olur. Hayatınıza yeniden başlamaya çalışıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Başka bir örnek olarak, iyi maaşlı bir işiniz olabilir. Yeni kararınız, aynı geliri elde etmek için daha uzun saatler çalışmanızı gerektirebilir.

Ne kadar çok düşünürseniz, o kadar çok endişeye sahip olursunuz. Tüm engellere rağmen seçilen yeni bir yol, benlik saygısını artırır ve çevrenizdekilerin size duyduğu saygıyı artırır.

Kendine Uygun İşi Nasıl Araştırabilirsin?

Size uygun olmayan bir işi yaparken iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Tutkunuzun peşinden giderseniz ve kendinize uygun bir işi bulabilirseniz, aynı geliri elde etmeniz daha uzun vadede olabilir.

İş aramanızı kolaylaştırmak için araştırmanızın ardından basit bir plan bulmanızın önemli olduğunu odak noktası olarak kabul edelim.

 • Söz konusu işi nerede bulabilirim?
 • Kiminle iletişime geçmeliyim?
 • Bu işi yapmak için neye ihtiyacım var?
 • Hangi yönlerimi geliştirmem gerekiyor?
 • İş ararken zamanınızı en iyi şekilde nasıl değerlendirebilirsiniz?

Bunlar ve benzeri soruları cevaplayarak kendinize rehberlik edebilirsiniz. O zaman harekete geçebilir ve önünüzde uzanan harika bir yola başlayabilirsiniz. Yaptığınız her hazırlık kariyer planı sürecinde sizi güçlü ve sabırlı kılar.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir