İş Bilgim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SGK Bilgileri
  4. »
  5. 03 İşten Ayrılış Kodu Nedir?

03 İşten Ayrılış Kodu Nedir?

admin admin -
50 0

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirlediği 03 işten ayrılış kodu, kendi isteği ile işten ayrılan çalışanları kapsayan bir koddur. İşveren, çalışanın iş sözleşmesinin feshedilmesinden itibaren 10 gün içinde SGK’ya bu kodu uygun olarak verecektir.

SGK tarafından hazırlanan listede 03 kodu; istifa kodu olarak da geçmektedir. İşveren, işçinin kendi isteğiyle ayrılmasının; işçinin iş ilişkisini sona erdirmesi (istifa) olduğunu SGK’ya beyan eder.

Çalışanın işten ayrılma nedeni gönüllü değilse ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na 03 koduyla bildirilmişse yanlış kodun düzeltilmesi gerekir.

03 İşten Ayrılış Nedeni Nedir?

03 kodu, Sosyal Sigorta Kurumu’nun işten çıkış kodları listesindeki kodlardan biridir ve kişinin iş sözleşmesini kendi isteğiyle feshettiğini gösterir. SGK listesinde yer alan 03 kodu, listede istifa olarak da geçmektedir.

03 İşten Ayrılış Kodu Nasıl Değiştirilir?

SGK işten ayrılış kodundaki herhangi bir değişiklik, işten ayrılma nedenini de gösteren işçiye iş akdinin feshinden itibaren 10 gün içinde bildirilir. Ancak 10 günlük süre geçtikten sonra işverenler çıkış kodunu kolayca değiştiremezler.

  • İstisnai durumlarda, belirli bir süre geçtikten sonra aşağıdaki adımlarla kodunuzu değiştirebilirsiniz:
  • İşverenler, destekleyici belgelerle birlikte bir başvuru formu ile SGK’ya başvurmalıdır.
  • İşverenin kendisine iletilen kodu 10 günlük sürenin bitiminden sonra 03 kodundan diğer bir koda değiştirebilmesi için başvurunun yapılması gerekmektedir.
  • Kıdem tazminatının ödendiğini gösteren maaş bordrosu veya banka dekontu gibi destekleyici belgeler ile birlikte sunulması halinde bunlar SGK tarafından işleme alınır ve doğrulanır.
  • 03 kodunu değiştiren kişi belgeleri ibraz etmezse 10 günlük zaman aşımı süresi içinde neden değişikliği geçersiz sayılacaktır.

03 kodunu değiştirmek için ana işlem 10 günlük bir süre içinde kolayca yapılabilir. 10 günlük sürenin aşılması halinde işverenin SGK’ya başvuruda bulunması ve ilgili belgeleri ibraz etmesi gerekmektedir.

03 İşten Ayrılış Kodu Kıdem Tazminatı Alabilir mi?

İşten ayrılış kodu 03 olanlar tazminat alamazlar. Kıdem tazminatı kanunu hükümlerine göre kendi isteği ile işten ayrılan çalışanlara kıdem tazminatı ödenmez. İş sözleşmesi kendi isteği dışında feshedilen kişilere kıdem tazminatı ödenir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir