İş Bilgim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SGK Bilgileri
  4. »
  5. Almanya’dan Prim İadesi Nasıl Yapılır?

Almanya’dan Prim İadesi Nasıl Yapılır?

admin admin -
40 0

Hak sahibi kişilerin bekleme süresinin dolmamış olma sebebi ile ölümden dolayı aylık alma hakkı yoksa Alman emeklilik sigortası primleri dul kadına, dul erkeğe ya da yetimlere iade edilmektedir. Türk ve Alman sigorta süreleri koşulları birleştirilir. Yetimlerin prim iadelerinin yapılabilmesi için Alman emeklilik sigortasından yetim aylığı için aranan kişisel koşulları sağlamak gerekir. Yetim aylığı bağlanabilmesi için 18 yaşını doldurmamış olmak ya da engelli bir durum nedeni ile kendi geçimini sağlayamayacak durumda olup 27 yaşını doldurmamışlar yetimlerin olması gerekir. 15 yaşını doldurmamış yetimler ise dilekçe vermeleri mümkündür. Yetim sayısı birden fazla ise prim iade tutarı eşit olarak paylaştırılır.

Sigorta Primlerinin İadesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Sigortalı kişinin iki sene bekleme süresini doldurması gerekir. Almanya’yı terk etmemiş olması şartlardan diğeridir. Bekleme süresinin başlangıcı zorunlu sigorta başlangıcının sona erdiği tarihten itibaren başlamaktadır. Bekleme süresi boyunca her iki ülke içinde de zorunlu sigortanın gerçekleşmesi ile kesintiye uğramaktadır. 1987 tarihine kadar Almanya’yı terk eden vatandaşlar Türkiye’de zorunlu sigortalı olsalar bile bekleme süresinden etkilenmezler. Bu durumu yaşayan kişiler istedikleri zaman primlerinin kendilerine iadesi yapılır. 65 yaşını doldurmaları durumunda her iki ülkede prim ödeme süreleri 5 yılı bulunmayan vatandaşlar 2 sene gibi bir bekleme süresine tabi olmadan prim iadesi talep edilebilir.

İade Edilecek Primler Nelerdir?

Sigortalı kişinin adına ödenmiş olan primlerin yarısı sigortalının hissedarlarına iade edilir. İşsizlik parası, çocuk yetiştirme, işsizlik yardımı ya da sigortalının katkısının bulunmadığı durumlarda primler iade edilmez. Hastalık parası ve yaralı parası gibi süreçlerde sigortalının üstlendiği primlerin tamamı iade edilir.

Almanya emeklilik sigortası yapılmış bir aylık ödemelerin olması ya da kur tedavisi tedbirleri ile kişinin eşi, kendisi ya da çocukları için verem hastalığı gibi özel hastalıklar sebebi ile yapılacak olan yardımlar önceki sürelere ait primler iade edilmez. Türkiye’de kısmi aylık bağlananların primleri iade edilmez. Kısmi aylık bağlanmış olan kişiler yurtdışı hizmet borçlanması yapması, isteğe bağlı prim ödeyerek tam aylığa hak kazananların primleri iade edilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir