İş Bilgim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SGK Bilgileri
  4. »
  5. Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir?

Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir?

admin admin -
40 0

Türkiye sınırı içinde ikamet eden kişiler ile Türkiye’de ikamet eden sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamamış olan ülkelerdeki Türk vatandaşlarında bazı koşullar aranır:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • 4/A kapsamında sigortalı olarak çalışması ay içinde 30 günden az ya da tam günlü bir işte çalışmamış olmak
  • 5510 sayılı kanuna tabi sigortalı olması gerekirken sigortasız bir şekilde çalışmak

Bu kuralların dışında isteğe bağlı sigortalı olmak için TC. vatandaşı olma şartı aranmaz. Sadece yasal olarak Türkiye’de ikamet etme gibi bir şart öne sürülmektedir. Ölüm sigortasından aylık alanlar isteğe bağlı olarak sigortalı olabilirler. Kendi sigortalılığı nedeni ile geliri bağlanmış olan kişiler de isteğe bağlı sigortalı olabilir.

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

Bireylerin isteğe bağlı olarak prim ödeyerek uzun vadeli sigorta ve genel sağlık sigortasına tabi olarak isteğe bağlı sigorta uygulaması yapılır. İsteğe bağlı sigorta uygulamasından yararlanan kişiler uzun vadede belli koşulları yerine getirmeleri gerekir. Sigorta uygulaması yaptıran kişiler hayatları boyunca kendileri, ölmeleri halinde ise hak sahipleri varsa tüm sigorta yardımlarından isteğe bağlı sigorta yolu ile yararlanma hakkını elde ederler.

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Yapılır?

İlk kez isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenler Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekinde bulunan isteğe bağlı sigorta bildirgesi formunu doldurmak gerekir. Başvuru yapmak isteyen kişiler ikametgâhlarının bulunduğu şehirde sosyal güvenlik il müdürlüklerine ya da sosyal güvenlik merkezlerine gidip işlemlerini tamamlayabilirler. Başvurular aynı zamanda e- devlet üzerinden online olarak da yapılır. Tekrar isteğe bağlı sigorta yaptırmak isteyenler talep dilekçelerini hazırlayarak müracaat etmelidir.

İsteğe Bağlı Sigorta Ne Zaman Başlar?

İsteğe bağlı sigorta müracaatı sosyal güvenlik kurumuna yapılan kayıt tarihinden itibaren takip eden günle birlikte sigorta başlamış olur. İsteğe bağlı olarak sigortanın başladığı tarihle birlikte 5510 sayılı Kanunun 4. Maddesine göre sigortalı olarak çalışması durumunda isteğe bağlı olarak başlatılan sigorta zorunlu olarak sona erdiği gün başlatılır. Zorunlu sigorta ile isteğe bağlı çakıştığı sürede isteğe bağlı sigorta primi ödenmiş ise iade talepleri ya da doğacak borçlardan mahsup edilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir