İş Bilgim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SGK Bilgileri
  4. »
  5. Ölen Babasının Emekli Maaşının Yüzde Kaçını Alır?

Ölen Babasının Emekli Maaşının Yüzde Kaçını Alır?

admin admin -
44 0

Ölen bir babanın emekli aylığı eşe, anne ve babalara ya da çocuklara bağlanan ölüm aylığıdır. Bu ölüm aylıklarının eşe bağlanması için yasal olarak evli olması gerekir. Eşine yasa gereği ölüm aylığının % 50 kadarı verilir. Her bir çocuğa ise % 25’lik bir dilim verilmektedir. Sigortalı vefat eden kişinin aylığı % 100’e bölünür. Çocuklara bağlanacak ölüm maaşı için yaş, malullük durumu, öğrenim durumu, cinsiyet ve medeni hali araştırılır. Çocuklar sigortalı ise başlayıp çalışırlarsa yaş sınırı dolana kadar maaşı almaya devam eder. Yaş sınırı 25 yaş olarak belirlenmiştir.

Ölen Babanın Emekli Maaşını Kimler Alabilir?

Aile büyüklerinden anne ya da babaların vefatından sonra maaş bağlama işlemleri yapılır. Vefat eden babanın maaşı belli kriterlerdeki kişilere verilmektedir. Bunlar;

  • 18 yaş altındaki çocuklar
  • Anne ve baba
  • 18 yaşı tamamlamış olan ve lisede okuyan, 20 yaşını tamamlamamış çocuklar
  • SGK heyet kararı ile malul olduğu belirlenen malul çocuklar
  • 18 yaşını tamamlayan, üniversitede okuyan ve 25 yaşını henüz tamamlamamış çocuklar emekli maaşları alabilir.

Ölüm Maaşının Bağlanması İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Vefat eden babanın emekli maaşını alabilmek için gerekli olan şartları bilmek oldukça önemlidir. Bu şartlardan ilki vefat eden sigortalı kişinin ailesine aylık bağlanması için en az 1800 gün malullük ölüm sigorta primleri olması gerekir. En az 5 yıl aralıksız sigortalı olarak çalışıp toplamda 900 gün malullük yaşlılık ya da ölüm sigortası priminin bildirilmiş olması gerekir. Bağlanmış olan yaşlılık aylığı malullük sigortalı çalışmaya başlaması ile kesilmiş kişilere de ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Ölüm Aylığını Alabilmek İçin Nereye Müracaat Edilmeli?

İlk kez bağlanacak ölüm aylığı için öncelikle Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne gitmek gerekmektedir. Devamındaki işlemler için ise Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne gidilmelidir. Eğer vefat eden baba Bağkurlu ise Bağkur kapsamında ölüm aylığı bağlanması için sigortalı kişinin dosyasının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine gidilmeli ve Gelir-Aylık Ödenek Talep Belgesi ile merkeze gidilerek işlemlere başlanır. Gelir- Aylık Ödenek Talep belgesine malul çocuklar için sağlık kurulu raporu eklenmelidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir