İş Bilgim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SGK Bilgileri
  4. »
  5. Vefat Eden Babanın Maaşını Dul Kızı Alabilir Mi?

Vefat Eden Babanın Maaşını Dul Kızı Alabilir Mi?

admin admin -
44 0

Anne ve babasının ölümünün ardından yetim kalan çocuklar için bağlanan aylığı yetim aylığı denir. Kanunlar kız ve erkek çocuklarına aylık bağlanırken birkaç önemli hususa bakarlar. Ölen sigortalı kişi tarafından soy bağı olan, evlat edinilmiş ya da babalığı hükme bağlanan kişilerin çocukları ölümden sonra aylık alabilecektir. Kızların babalarının ölüm maaşlarını alabilmesi için herhangi bir yaş kriteri bulunmaz. Kızların evli olmaması, sigortalı bir işte çalışmıyor olması, bağkur kaydının olmaması, vefat eden eşten ölüm aylığı almamak gibi koşulları taşımak yeterlidir. Hem anne ve babasını kaybetmek hem de eşini kaybetmek olan kadınlar iki maaş alabilir. Dul kız çocukları babalarının maaşlarından % 25’lik bir pay alabilir.

Dul Kızlara Bağlanan Ölüm Aylığı Hangi Hallerde Kesilir?

Evlilik ve sigorta dışında bir şartın olmadığı ölüm aylığında dul kızların maaşları tek bir şekilde kesilir. Tekrardan evlendikleri zaman aldıkları ölüm aylığı otomatik olarak kesilir. Fakat ölüm aylığının kesilmesine sebep olan evliliğin ölümle ya da boşanma ile son bulması durumunda kesilmiş olan aylık yeniden bağlanır. İkinci kez evlenen kadının eşi eğer ölürse ölüm sebebi ile kadına ölüm aylığı bağlanır.

Ölen Babanın Emekli Maaşı Nasıl Alınır?

  • Ölen babadan kız çocuğuna maaş bağlanabilmesi için gerekli başvuruyu;
  • SGK’da aylık, gelir, ödenek talep formu ile kimlik fotokopinizi alarak başvuruyu yapmanız gerekiyor.
  • Eşinden boşanmış biriyseniz eşiniz ile birlikte yaşamadığınıza dair kanıt olarak taahhütname hazırlayarak başvuruda vermeniz gerekmektedir.
  • Bu belgelerin tamamını SGK’dan alabilirsiniz.

Vefat Eden Babanın Maaşından Dul Kızının Hak İddia Edebilme Durumları Nelerdir?

Vefat etmiş olan babanın dul durumundaki kızının babasının maaşı üzerinden hak iddia ederek yetim aylığı alabilmesi mümkündür. Ölen kişinin kızının evli bulunmaması başvuru için büyük bir kıstastır. Yeniden evlenene kadar babasından aylık almaya başlayabilir. Kızlar tekrardan evlendiğinde hakkını kaybeder. Eğer ikinci evliliğinden boşanma gerçekleşirse kıza yetim aylığı başvurusu kapısı açılır. Yetim aylığında babanın maaşı önemli değildir. Önemli olan şartları sağlamaktır. Eğer yetim kalan tek kişi ise babasının maaşının yarısı yetim aylığı olarak ödenir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir