İş Bilgim

 1. Anasayfa
 2. »
 3. SGK Bilgileri
 4. »
 5. Sağlık Problemi Sebebi ile İşten Ayrılanlar İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Sağlık Problemi Sebebi ile İşten Ayrılanlar İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

admin admin -
43 0

İŞKUR, sağlık sorunu olanlar için işsizlik maaşı ile ilgilenir. Sağlık sorunu olan kişiler için işsizlik maaşı verir ve bunu raporlarla kanıtlar. İşsizlik sigortası maaşını alabilmek için belirli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Bu koşullar altında, işten çıkarılmadıysanız, 600 günlük ikramiyeniz ve bakım sözleşmeniz varsa; sağlık sorunu olan kişiler ispat etmeleri halinde işsizlik maaşı almaya hak kazanırlar.

Kendi isteği ile işten ayrılanlar veya işyeri kurallarına uymadıkları ve sorun çıkardıkları için işten çıkarılanlar işsizlik maaşından yararlanamazlar. İŞKUR’un nezdinde işsizlik maaşı alabilmek için sağlık sorunu veya haklı bir sebep gerekir.

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir?

İşsizlik maaşı, belirtilen üç koşulu sağlayan kişiler için geçerlidir. Ayrıca sağlık nedenleriyle işini bırakmak zorunda kalan kişiler de işsizlik maaşından yararlanabilmektedir. Yetkisiz işten çıkarılanlar, sigortalılar ve engelliler işsizlik maaşı için başvurabilir.

İşsizlik Maaşını Kimler Alamaz?

İşsizlik ödeneği alamayan kişiler, Sosyal Sigortalar Kurumu’nun 4A yönergeleri dahilinde çalışmayan vatandaşlardır. İşsizlik maaşı almayan kişiler şunlardır

 • Kendi isteğiyle istifa eden çalışanlar,
 • SGK kapsamında çalışmayan kişiler,
 • Kurul üyeleri,
 • Bazı kanunların kapsadığı meslekler (hâkim ve savcılar, cezaevi görevlileri, askerler, YÖK görevlileri),
 • Stajyer öğrenci,
 • Hizmet sözleşmesi olmayanlar.

İşsizlik Maaşına Nasıl Başvuru Yapılır?

İşsizlik maaşı için İŞKUR başvurusu kuruma ait şubelere yapılabilir. Ayrıca, www.turkiye.gov.tr ​​adresinden veya e-Devlet üzerinden de başvuru yapabilirsiniz.

İşsizlik maaşı başvurusu İŞKUR üzerinden yapılıyorsa vatandaşların belirtilen belgeleri ibraz etmesi gerekiyor. Ancak e-Devlet ile başvurmak isterseniz bu durumda herhangi bir belge ibraz etmenize gerek yoktur.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

En az dört aydır şirkette olan çalışanlar için, işsiz olması ve gerekli şartları taşıması halinde asgari işsizlik ödeneği alabilir. Son verilen karara göre asgari işsizlik ödeneği 4.003 TL’yken azami işsizlik ödeneği 8.006 TL’dir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Çekilir?

İŞKUR tarafından verilen işsizlik maaşı PTT şubelerine ödenmektedir. PTT şubelerine yatırılan işsizlik maaşı alacaklı tarafından kimlik ibrazı ile tahsil edilebilir. İşsizlik maaşı alabilmek için vatandaşların T.C. kimlik kartına sahip olmaları gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir