İş Bilgim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SGK Bilgileri
  4. »
  5. Kimler Yurt Dışına Çıkışlarda SGK Hizmet Dökümü Almalı?

Kimler Yurt Dışına Çıkışlarda SGK Hizmet Dökümü Almalı?

admin admin -
51 0

15 Temmuz 2016’daki başarısız darbe girişiminin ardından tüm memurların yıllık izinleri ellerinden alındı ​​ve yurt dışında çalışmaları yasaklandı. Bu nedenle Hususi Pasaport (Yeşil) ve Kamu Personeli Pasaportu (Gri) ile ülkeyi terk eden devlet çalışanları, çalıştıkları kuruluştan ülkeyi terk etmelerinde sakınca olmadığına dair resmî belge (gidiş bildirimi) alacaklardır.

Bu belgeler, kimlik ve pasaporttur. Memurların eşleri ve çocukları da pasaportun bağlı olduğu kurumdan “bu kişinin seyahatine müdahale edilmeyeceğine ve kişinin zarar vermeyeceğine” dair yazı olması halinde seyahat edebilir.

Rektörlük, üniversitede çalışan bilim adamlarının bilimsel amaçla yurt dışına çıkmalarına izin vermiştir. Kamu kurumları da dahil olmak üzere emekliler ile özel sektörde çalışanlar ve serbest meslek sahipleri için herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Ancak yurt dışına giden kişinin kamu görevlisi olup olmadığının tespiti oldukça önemlidir. Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Müdürlüğü’nden sağlanan sigorta yardımlarının dökümü belgeler içerisinde yer almalıdır.

Yurt dışına giden kişinin emekli olmaması durumunda kamuda çalışıp çalışmadığı ve bu nedenle yurt dışına çıkış yasağına tabi olup olmadığı sigortalı hizmetlerinden doğan zarar artışından yararlanılır.

Bu nedenle yurt dışına giden kişi kamu çalışanı ise bağlı olduğu kuruluştan muvafakatname, kamu çalışanı değilse sigorta kartı gerekmektedir.

Yurt Dışına Çıkış Yapacaklar Hangi Belgeleri Yanında Bulundurmalı?

Yurt dışına çıkış yapacak olan kişiler;

  • Seyahat kuruluşlarından aldıkları yazının ve yurt dışına çıkmalarına engel bir durumun bulunmadığını,
  • Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan alınan hizmetlerin askıya alınması gereklidir.

Özel Sektörde Çalışanlar Yurt Dışına Çıkarken SGK Hizmet Dökümü Almalı Mı?

Özel sektör çalışanlarının yurt dışı seyahatlerinde SGK hizmet dökümünü yanlarında bulundurmaları zorunludur. Memur olup olmadığınızı belirtmek gerekiyor. Daha önce de belirtildiği gibi, kamu görevlilerinin yurt dışına seyahat etmesi yasaktır.

Memur Olanların Ailesi Yurt Dışına Çıkabilir Mi?

Memur ailelerinin de SGK hizmet dökümü kayıtlarından bir yazı almaları zorunludur ve memur ailelerinin yurt dışına çıkmalarına engel değildir. Sadece, cezaevi görevlisi olan kişilerin aileleri için cezaevi müdürü tarafından yazılı ve mühürlenmiş izin gereklidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir